Valofirma on kolmen elokuvavalaisijan perustama itsenäinen yritys.  Yhdessä tytäryhtiömme Kamerafirman kanssa muodostamme kasvavan joukon alan kovimpia osaajia ja rohkeimpia kehittäjiä.

Olemme modernin teknologian käsityöläisiä ja liikkuvan kuvan tekijöitä: mestareita, kisällejä ja oppipoikia. Meillä on takanamme tuhansia keikkoja, mutta kokenut katseemme suuntautuu aina eteenpäin.

Laaja ja vakiintunut verkostomme pitää meidät jatkuvasti ajan hermolla. Kansainvälisten kontaktiemme ansiosta kuulemme uusimmista tuotteista ensimmäisinä, ja kerromme niistä mielellämme myös sinulle.

 

Tekijöiltä tekijöille

Meille on kunnia-asia, että sinulle vuokraamamme tuotteet ovat viimeisen päälle kunnossa ja että saat tarvitsemasi kokonaisuuden silloin kun sitä tarvitset. Tunnemme tuotantojen käytännöt ja tarpeet, ja kehitämme jatkuvasti palvelujamme, esimerkiksi WEB Rental -järjestelmäämme.

Pitkän linjan ammattilaisina koulutamme tekijöitä ja innostamme myös uudenlaisiin ratkaisuihin. Liikkuva kuva on intohimomme, ja siksi pyrimme osaltamme vaikuttamaan koko alaan ja sen tulevaisuuteen.

Tule vaihtamaan ajatuksia kanssamme, vaikka et tarkalleen tietäisi mitä tarvitset. Me kuuntelemme, autamme ja opastamme. Tärkeintä meille on se, että lopputulos on sitä mitä toivot – tai enemmän.

Ville Väänänen

Buukkaus - Valo, Grip, Studio, Autot

+358 10 3238082 ville.vaananen@valofirma.fi

Katri Ilona Koppanen

Buukkaus - Kamera

+358 10 3180 100 katri@kamerafirma.fi

Jukki Tuura

Buukkaus - Valo, Grip, Studio, Autot

+358 10 3238089 jukki.tuura@valofirma.fi

Aki Huttunen

Buukkaus - Kamera

+358 10 3180 100 aki@kamerafirma.fi

Ake Arminen

Buukkaus - Valo, Grip, Studio, Autot

+358 10 3238083 ake.arminen@valofirma.fi

Jani Lehtinen, F.S.C.

Toimitusjohtaja, Gaffer

+358 10 3238081 jani.lehtinen@valofirma.fi

Kaisa Uusitalo

Taloushallinto

+358 40 5050303 kaisa.uusitalo@valofirma.fi

Jami Granström

Kamerateknikko, Focus Puller

+358 400 60057 jami@kamerafirma.fi

Emma Hilska

Kamerateknikko, 2nd Assistant Camera

+358 10 3180 100 emma@kamerafirma.fi

Jaakko Kukkonen

Varastoesimies - Valo, Grip

+358 44 2667992 jaakko.kukkonen@valofirma.fi

Tazu Ovaska

Valo, Grip, Studio, Autot

+358 400 848303 tazu.ovaska@valofirma.fi

Nina Söderberg

Taloushallinto

+358 400 454389 nina.soderberg@valofirma.fi

Oskari Lehtonen

Valoteknikko

+358 50 4385511 oskari.lehtonen@valofirma.fi

Kimi Seppänen

Hallinto, Location Scout

+358 400 939495 kimi.seppanen@valofirma.fi

Pietari Setälä

Ylläpito, valo-ohjaus

+358 50 5453842 pietari.setala@valofirma.fi

Jarkko Liikanen

Kamerateknikko, Focus Puller

+358 40 5756686 jarkko@kamerafirma.fi

Werneri Tienari

Valoteknikko

+358 40 8221285 werneri.tienari@valofirma.fi

Sami Makkonen

Autot

+358 41 5659267

Kaikki uutiset

Gear & Beer Vol. 1

Katso kuvat!

Lue lisää ›

Gear and Beer VOL. 1

Luvassa uutta kalustoa ja ehkäpä vähän virvokkeita...

Lue lisää ›

Pari asiaa mustista aukoista voitti kalustovuokrauspalkinnon

Opiskelijat palkittiin PITCH 2019-tapahtumassa

Lue lisää ›

Kultainen Varjo-palkinto Jussi Eerolalle ja Patrik Söderlundille

Tekijät palkittiin poikkeuksellisen lahjakkaasta ja visuaalisesti oivaltavasta kuvauksesta

Lue lisää ›

Valofirma on vuoden reiluin työnantaja 2018

SET palkitsi Valofirman tunnustuksella Vuoden reiluin työnantaja.

Lue lisää ›

Valofirmalle Suomen Vahvimmat Platina-sertifikaatti

Asiakastieto Oy on myöntänyt Valofirma The Light House Oy:lle Suomen Vahvimmat Platina-sertifikaatin. Sertifikaatin saa vain noin 12 % suomalaisista yrityksistä. Luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä.

Lue lisää ›